Połóg – jak przebiega i co dzieje się po porodzie?

Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu kobiety i mężczyzny. Całe dotychczasowe życie rodziców się zmienia, a wszystko staje się podporządkowane maleństwu. Pierwszych 6 tygodni po porodzie to dla kobiety czas połogu, który podobnie jak poród, nie należy do najłatwiejszych. Ciało musi dojść do siebie po ciężkich przeżyciach, a we wszystkie rany powstałe w czasie porodu w tym okresie mogą się zagoić.

Czym jest połóg?

Połóg to nieodłączna część ciąży. Czas połogu to około 2 miesięcy po narodzinach dziecka i w tym okresie ciało może dojść do równowagi. Macica intensywnie się obkurcza powracając do rozmiarów sprzed ciąży, goją się rany w jej wnętrzu spowodowane odklejeniem się łożyska, wydalane są resztki błony śluzowej. Czas połogu to również okres, w którym powinny się wygoić rany krocza oraz cięcie na brzuchu, jeśli dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia.

Jak przebiega połóg?

Połóg rozpoczyna się z chwilą wydalenia łożyska i zakończenia porodu. Od tej pory śluzówka wyścielająca jamę macicy zaczyna się złuszczać – kobieta wydala tzw. odchody poporodowe. Mimo iż brzmi to niezbyt przyjemnie, pojawia się krwawienie przypominające miesiączkę. Przez pierwsze 3-5 dni wydzielina jest krwista, następnie jest jej mniej i przybiera różową barwę, na koniec przypominając plamienia. Krwawienie utrzymuje się przez okres 5-6 tygodni od porodu, jednak jest to sprawa indywidualna, zależna od organizmu. W okresie połogu warto wykorzystywać specjalne, grube podpaski dedykowane dla kobiet po porodzie.

Ważne jest kilkukrotne w czasie doby przemywanie krocza oraz noszenie specjalnych majtek poporodowych lub wykonanych z bawełny, które umożliwiają przepływ powietrza. Kurcząca się macica może powodować bóle podbrzusza, które są szczególnie odczuwalne podczas karmienia piersią, kiedy organizm wytwarza oksytocynę pobudzającą macicę do skurczów. W ciągu pierwszych 6 godzin od porodu kobieta powinna oddać mocz, natomiast w ciągu 1 doby – stolec.

Obrzęk piersi w połogu

Zazwyczaj około 2-4 dnia po porodzie następuje tzw. nawał pokarmu. Mleko jest intensywnie produkowane przez piersi, które stają się mocno obolałe i twarde. Ulgę przynosi jedynie regularne karmienie dziecka lub odciąganie pokarmu. Kobieta powinna jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi, by uniknąć zastoju pokarmu i bardzo bolesnego stanu zapalnego, który może nawet wymagać interwencji lekarza.

Podczas pobytu w szpitalu warto skorzystać z porady położnej lub skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego – dzięki temu można się dowiedzieć, w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi lub poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym, który w końcu przydarzy się każdej karmiącej.

Czego unikać w okresie połogu?

W czasie połogu kobieta nie powinna wykonywać wszystkich codziennych czynności. Co najmniej przez 6 tygodni kobieta w połogu nie powinna dźwigać i gwałtownie się pochylać, by nie doprowadzić do nadwyrężenia mięśni brzucha. Może podnosić ciężar nie większy niż waga maluszka. Uważać powinny kobiety po cesarskim cięciu, które muszą szczególnie zwracać uwagę na to, by szwy nie rozeszły się np. podczas gwałtownego wstawania z łóżka.

Połóg to również czas abstynencji seksualnej, podczas którego należy powstrzymać się od zbliżeń – dopiero lekarz ginekolog po wizycie kontrolnej może zezwolić na powrót do seksu, o ile wszystkie rany poporodowe wygoiły się prawidłowo. W czasie połogu warto unikać gorących kąpieli, które mogą nasilać krwawienie oraz sprzyjają zakażeniom. Znacznie bezpieczniejszy jest ciepły prysznic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *