Pierwsze objawy ciąży

Ciąża nie zawsze jest wyczekiwana, bywa również zaskoczeniem dla kobiety. Niektóre ciężarne dowiadują się o swoim stanie nawet po kilku miesiącach. Są jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o zapłodnieniu znacznie wcześniej niż np. brak miesiączki. Dzięki obserwacji swojego ciała, kobieta może podejrzewać ciążę – jest to najlepszy czas na zmianę codziennych nawyków czy dodatkową suplementację kwasem foliowym.

Kiedy mogą pojawiać się najwcześniejsze objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży można zauważyć już w kilka – kilkanaście dni po zapłodnieniu. Proces zmian w organizmie zachodzi w ciele kobiety już od chwili poczęcia, jednak każda ciężarna może inaczej odczuwać zmiany samopoczucia. Początkowe objawy ciąży można pomylić ze zbliżającą się miesiączką, dlatego też im dłuższy czas mija od zapłodnienia, tym bardziej widoczne stają się znaki, które organizm wysyła z wiadomością do kobiety – właśnie tworzy się nowe życie!

Krwawienie implantacyjne

Pierwsze objawy ciąży są łatwe do przeoczenia, jednak kobiety które bardzo chcą zostać mamami często starannie obserwują swoje ciało i mogą podejrzewać, że pewne anomalie świadczą o ciąży. W około 10 dni po zapłodnieniu może wystąpić niewielkie krwawienie lub plamienie, zwane implantacyjnym, któremu towarzyszy ból podbrzusza. Występuje w tym samym czasie co data spodziewanej miesiączki, dlatego może być z nią pomylone. O implantacji zarodka świadczy również jednodniowy spadek temperatury ciała, który z pewnością odnotują kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcji.

Zmiana samopoczucia

Od momentu zapłodnienia organizm produkuje hormon gonadotropiny kosmówkowej, określany w skrócie jako Beta hCG. Jest stężenie jest wykrywalne przez standarowe testy ciążowe już w około 7 dni od zapłodnienia, natomiast test wykonywany z krwi jest jeszcze bardziej czuły. Hormon wpływa na zmiany samopoczucia – może powodować wahania nastroju, rozdrażnienie, poczucie dużego zmęczenia. We wczesnej ciąży kobieta czuje się zmęczona, potrzebuje zwiększonej dawki snu.

Mniej więcej w czasie implantacji zarodka ciężarne skarżą się na zwiększoną tkliwość piersi, która może jednak przypominać odczucia towarzyszące miesiączce. Kobiety, które nie spodziewają się swojego stanu, często mogą przeoczyć te subtelne znaki dawane przez organizm. Każda kobieta jest inna, u niektórych pań na wczesnym etapie ciąży pojawiają się nudności, zgaga czy biegunka, jako forma mechanizmu obronnego organizmu.

Zmiany w obrębie narządów rozrodczych W kilka dni po zapłodnieniu można zauważyć zmiany w obrębie narządów rozrodczych – część z nich można zaobserwować w domu. Kobieta może zauważyć zwiększone wydzielanie gęstego śluzu, którego zadaniem jest ochrona zarodka przed ewentualnym zakażeniem. Podczas badania lekarskiego ginekolog może stwierdzić rozpulchnienie szyjki macicy, a także zasinienie pochwy. Wystarczy badanie wziernikiem, by móc rozpoznać ciążę. Ostateczną diagnozę warto potwierdzić badaniem USG lub określeniem poziomu Beta hCG w krwi.

Kiedy można wykonać test ciążowy?

Nowoczesne testy ciążowe wykonywane w domu opierają się na analizie niewielkiej próbki moczu. Warto stosować się do zaleceń producenta – większość z nich wykrywa hormon Beta hCG już w około 7 dni od zapłodnienia, czyli na około tydzień przed spodziewanym terminem miesiączki. Pewny wynik daje badanie poziomu hormonu oznaczane na podstawie próbki krwi ciężarnej. Jeśli objawy wskazują ciążę, potwierdzoną również przez test ciążowy, w 2-4 tygodniu po terminie spodziewanej miesiączki kobieta powinna umówić się na pierwszą wizytę u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *