Obalamy najpopularniejsze mity na temat masturbacji

Masturbacja to temat, na który nieustannie krążą w przestrzeni publicznej rozmaite mity. Jeszcze kilkaset lat temu sądzono, iż onanizowanie się może doprowadzić do ślepoty lub impotencji. W dzisiejszym artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi impotencji. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Najpopularniejsze mity dotyczące impotencji

Onanizowanie się to temat, który w dalszym ciągu wzbudza ogromne kontrowersje. Wszystko to powoduje, że prostowanie różnych półprawd czy kłamstw na ten temat jest znacznie utrudnione. Z tego powodu przyjrzeliśmy się wszystkim błędnym tezom oraz mitom, które cały czas pokutują w społeczeństwie na temat masturbacji.

Pierwszy z mitów, który chcielibyśmy obalić, mówi o tym, iż masturbacja jest praktykowana wyłącznie przez osoby w wieku dojrzewania. To bzdura. Masturbacja występuje we wszystkich fazach rozwoju człowieka – od niemowlęctwa aż do starości. Oczywiście, tego typu zachowania w okresie dojrzewania są najmocniej upowszechnione. Według badań, masturbacja dotyczy 90 procent chłopców oraz 60 procent dziewcząt.

Tak częste onanizowanie się w tej grupie wiekowej może wynikać przede wszystkim ze specyfiki tego okresu. We wczesnym okresie onanizm wynika przede wszystkim z przyjemności podczas dotykania obszarów genitalnych (u niemowląt ma to charakter pozaseksualny). W późniejszym czasie zachowania o charakterze masturbacyjnym mogą być sposobem na alternatywną formę zaspokajania potrzeb seksualnych.

Masturbacja powoduje impotencję i bezpłodność

Jeden z najbardziej szkodliwych mitów dotyczących impotencji. Choroby, które przypisuje się masturbacji, nie istnieją. Jedyne, o czym należy pamiętać, że masturbacja nie powinna być zamiennikiem tylko uzupełnieniem życia seksualnego. Dzięki temu każdy z nas zyskuje możliwość na zapoznawanie się z własnym ciałem. W przypadku, gdy onanizowanie się w pełni zastępuje, a nie uzupełnia pożycia seksualnego, jest to niepokojący sygnał. Chyba, że ma to miejsce wtedy, gdy ktoś nie ma partnerki lub partnera. Wtedy korzystanie z zastępczych form zaspokajania swojej seksualności jak najbardziej jest w pełni normalne.

Masturbują się tylko mężczyźni

Kolejny mit na temat onanizowania się. Mężczyźni masturbują się znacznie częściej (bądź częściej się do tego przyznają), jednak nie oznacza to, iż kobiety nie robią tego w ogóle. Około 50 procent dziewczyn swój pierwszy orgazm ma okazję przeżyć właśnie za sprawą masturbacji.

Każdy mężczyzna się masturbuje

Nieprawda. Jest wielu takich, którzy świadomie się nie masturbują. Są różne przyczyny, dla których mężczyźni rezygnują z masturbacji. Mogą to być poglądy religijne, choroba bądź jakieś uprzedzenia seksualne. Twierdzenia mówiące o tym, iż każdy mężczyzna się masturbuje, w żadnym wypadku nie pokrywają się z rzeczywistością.

Trzeba koniecznie zrezygnować z masturbacji po wejściu w związek

Następny mit. To nieprawda. Badania przeprowadzone przez seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza pokazały, że około 11 procent mężów oraz 7 procent mężów po wejściu w związek kontynuuje swoje zachowania, a jednocześnie jest w pełni zadowolonych ze stosunków seksualnych ze swoim partnerem. Dane te dobitnie udowadniają, iż masturbacja może być jednym z elementów w pełni satysfakcjonującego pożycia seksualnego, z którego wcale nie trzeba rezygnować.

Masturbacja nie gwarantuje odpowiedniej satysfakcji seksualnej

Nieprawdziwe stwierdzenie. Często zdarza się, iż satysfakcja jest nawet większa. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy partnerzy jeszcze dokładnie nie poznali swoich ciał. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, ponieważ u nich obserwuje się orgazm łechtaczkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *